VINNARE Stora Sommarkrysset (Kryssa Lätt 4-2017)

SURFPLATTA
Helene Strandberg, Norrtälje

LOTTPAKET
Eva & Bernt Berg, Nybro
Birgit Sandkvist, Ronneby
Inger johansson, Västra Frölunda

—————————————————————————————————————

VINNARE Superlätta Kryss 2-2017

Rätta svaret är: SOMMAR

LOTTPAKET
Lena Rattfält, Torsby
Hasse Johansson, Göteborg
Ulla-Britt Lindh, Gotlands Tofta

—————————————————————————————————————

VINNARE Kluriga Kryss 1-2017

SURFPLATTA
Eva Malmgren Thörnblom, Göteborg

LOTTPAKET
Ann-Louise Andersson, Sala
Ulla Erazim, Eksjö
Birgitta Johansson, Vårby

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 3-2017

SURFPLATTA
Jan-Ove Andersson, Uddevalla

LOTTPAKET
Dora Wikner, Borås
Monica Filipsson, Norrköping
Anna-Stina Segerstedt, Piteå

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Solkrysset (Kryssa Lätt 3-2017)

DATOR
Ann Marie Claesson, Bredared

LOTTPAKET
Carina Sederowsky, Kungsör
Janne Karlsson, Stockholm
Ing-Britt Käck, Arbrå

—————————————————————————————————————

VINNARE Superlätta Kryss 1-2017

Här är de rätta orden från premiärnumret av Superlätta Kryss

1. ÅSNA
2. KOTA
3. VÅRA
4. PASS
5. IRIS
6. TIGA
7. DEGA
8. BÄRA
9. EGNA
10. JAGA
11. PUKA
12. ÅREN
13. FYRA
14. PIGG
15. GREN

Och här är de lyckliga vinnarna:

Kristina Lundberg, Stockholm
Karin Nilsson, Linköping
Stefan Andersson, Malmö
Mirja Hiiri, Borås
Sven G Wadman, Tumba
Anders Björkblad, Hammarstrand
Per Jonsson, Stockholm
Hans Johansson, Uppsala
Bo Johansson, Göteborg
Gertrud Jacobsson, Jämjö
Eva Lundkvist, Stockholm
Gunilla Trehammar, Munkedal
Stefan Karlsson, Göteborg
Anna Brindberg, Sundsvall
Magnus Andersson, Norrköping
Anders Johansson, Malmö
Lotta Björkner, Vendelsö
Maria Hansson, Göteborg
Helen Andersson, Uppsala
Mia Johansson, Växjö

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 2-2017

KAMERA
Göran Karlsson, Kosta

LOTTPAKET
Hans Bodman, Linköping
Inga-Lill Lind, Mölndal
Maud Eliasson, Göteborg

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Vårkrysset (Kryssa Lätt 2-2017)

SURFPLATTA
Elisabeth Burström, Uppsala
Annelie Stenzelius, Västerås
Britt-Marie Grahn, Kristinehamn

LOTTPAKET
Kenneth Jönsson, Malmö
Kjell Carlsson, Docksta
Karin Andersson, Valdemarsvik

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 1-2017

DATOR
Maj Svedberg, Marmaverken

LOTTPAKET
Inger Björk, Tomelilla
Anders Gunnarsson, Torsås
Gun-Marie Sannelius, Habo

—————————————————————————————————————

Tryckfelsnisse

Vi har blivit uppmärksammade på ett fel i Stora Resekrysset nr 2-2017.

I tävlingskryss nr 13 som ni hittar på sidan 69, har den andra blåa rutan hamnat på fel plats. Det är rutan under, vid ordet "ADENIN" som ska vara blå och ge er den andra bokstaven i det rätta ordet.
Beklagar om vårt misstag orsakat extra huvudbry.


—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Snökrysset (Kryssa Lätt 1-2017)

DATOR
Börje Öhr, Finspång

LOTTPAKET
Leila Nyholm, Göteborg
Jennifer Kämpe, Enånger
Peter Borell, Hägersten

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 6-2016

DATOR
Kjell Mörtsjö, Sundsvall

LOTTPAKET
Anita Järnving, Lidköping
Margit Samuelsson, Kullavik
Ann-Charlotte Ekman, Karlskoga

—————————————————————————————————————

VINNARE Kluriga Kryss 2-2016

DATOR
Ulf Nyman, Södertälje

LOTTPAKET
Lennart Warsäter, TIngsryd
Gun Lundman, Gävle
Alf Olsson, Ljusdal

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Vinterkrysset (Kryssa Lätt 6-2016)

SURFPLATTA
Gunnel Elebro, Hörnsjö

LOTTPAKET
Gun Hansson, Göteborg
Jan-Åke Esbjörnsson, Teckomatorp
Gunilla Uddén, Edsbro

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 5-2016

KAMERA
Sara Hjälmvall, Katrineholm

LOTTPAKET
Lennart Elofsson, Krylbo
Gunilla Karlsson, Höganäs
Yvonne Henriksson, Sunnemo

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Höstkrysset (Kryssa Lätt 5-2016)

BÄRBAR DATOR
Ann-Charlotte Eriksson, Vindeln

LOTTPAKET
Lisbeth Aldhammer, Tyresö
Anita Ström, Ljugarn
Patrik Gunnarsson, Påarp

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 4-2016

BÄRBAR DATOR
Bengt Lundström, Ängelholm

LOTTPAKET
Gunni Hawerman, Taberg
Britt-Marie Möller, Kävlinge
Leif Nilsson, Sörberge

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Sommarkrysset (Kryssa Lätt 4-2016)

BÄRBAR DATOR
Bo Svensson, Norrköping

LOTTPAKET
Margareta Löfgren, Vikbolandet
Eila Oskarsson, Gällivare
Gunnar Marklund, Uppsala

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 3-2016

SYSTEMKAMERA
Anna-Lena Lindekvist, Svalöv

LOTTPAKET
Ulla Svensson, Göteborg
Ingegerd Karlsson, Trångsund
Alf Johansson, Fjärdhundra

—————————————————————————————————————

VINNARE Kluriga Kryss 1-2016

iPAD MINI
Elisabeth West, Vallda

BLENDER
Ulf Hallberg, Skellefteå

BRÖDROST
Ingalill Gustafsson, Stockholm

LOTTPAKET
Birgitta Larsson, Skövde

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Solkrysset (Kryssa Lätt 3-2016)

SURFPLATTA
Lotta Dahlbom, Stånga

HÖGTRYCKTVÄTT
Lennart Annersved, Grängesberg

APPLE TV
Pelle Jonsson, Stockholm

LOTTPAKET
Ann-Christine Englund, Tierp

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 2-2016

iPAD MINI
Maria Frostvi

SODA STREAM
Git Magnusson

KÄRCHER FÖNSTERPUTS
Inga Öberg

LOTTPAKET
Kristina Elmén

—————————————————————————————————————

VINNARE Kluriga Kryss 2-2015

iPAD AIR 2
Eva Frisk

LOTTPAKET
Agneta Trygger

JUICEPRESS
Inge Larsson

STRYKJÄRN
Marie-Lousie Broström

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Vårkrysset (Kryssa Lätt 2-2016)

BÄRBAR DATOR
Kajsa Tangen

NIKONKAMERA
Birgit Strid

PHILIPS HÖRLURAR
Fredric Kenttä

LOTTPAKET
Eva Andersson

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 1-2016

LOTTPAKET
Ingrid Adolfsson

SKRIVARE
Catharina Gustafsson

RÅSAFTCENTRIFUG
Pär-Ove Nilsson

AKTIVITETSARMBAND
Lenah Hedéen

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Snökrysset (Kryssa Lätt 1-2016)

SAMSUNG MOBIL
Owe Wahlström

ROBOTDAMMSUGARE
Lars Norrby

KÖKSMASKIN
Eva Nilsson

LOTTPAKET
Eva Bertlid

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 4-2015

IPAD MINI:
Lena Lindberg

Lottpaket:
Ann Persmalm

Tekokare:
Ann Marie Claesson

Kamera:
Inga-Lill Lind

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Vinterkrysset

Laptop
Fredric Kenttä

Lottpaket
P-H Jarneklo

Mixer
Jan-Ove Andersson

Grill
Peder Westerman

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Höstkrysset

Iphone 6
Kurt Gullin

Lottpaket
Christer Funck

Elscooter
Pirkko Hanhijoki

Högtalare
Reija Dufva

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 3-2015

Iphone 6
Monica Filipsson

Moccamaster
IngBritt Stenberg

Lottpaket
Eva Andersson

Wake-Up-light
Lisbeth Wessberg

—————————————————————————————————————

VINNARE Kluriga kryss 1-2015

LOTTPAKET: INGRID ADOLFSSON
ÅNGTVÄTT: Annika Lilja
RETRORADIO, Ingela Lorentzson
HÖRLURAR: Ing-Marie Henrysson

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Sommarkrysset

Pulsklocka: Bengt Lundström
Lottpaket:Lars-Göran Larsson
Köksmaskin: Sandra Stridh
Kamera: Stig Westerlund
Hörlurar: Lena Paulsson

—————————————————————————————————————

VINNARE Stora Resekrysset 2-2015

iPad-Mini: Elsy Hansson
Lottpaket: Josefin Rootzén
Grytset:Ingrid Thyrén
Högtalare: Eva Sjögren

—————————————————————————————————————

Vinnare Stora Solkrysset 2015

Dammsugare: Lars Gustavsson
Lottpaket: Göran Björk
Tandborstar: Inga-Märit Glas
Espressomaskin: Inga-Britt Leonardsson

—————————————————————————————————————

Vinnare Stora Resekrysset 1-2015

Lottpaket: Eugenia Jürgens-Kaipainen
iPad Air: Fredrik Broberg
GoPro-kamera: Elisabet Peterzén
Sidenöverdrag: Eva Ahlström

—————————————————————————————————————

Vinnare Stora Vårkrysset

Berit Ahlros - Fönsterputs från Kärcher
Kjell-Arne Wennstig - Systemkamera från Canon
Marianne Örtlund - Lottpaket med trisslotter och skrapbingo
Gunnar Jonasson - Mixer med iskross från Philips

Lösningsorden för Stora Vårkrysset - Kryssa lätt nummer 2, 2015, är:
1: BRUK (3)
2: ROST (11)
3: VINK (21)
4: MÖRK (39)
5: ROCK (50)
6: GRYN (58)
7: VERK (66-67)
8: KÄRR (74)
9: PARK (87)
10: DOLK (95)
11: BUSS (99)
12: MORD (104)
13: KORS (108)
14: YRKE (110)
15: BLÖT (123)

 

—————————————————————————————————————

Vinnare Stora Snökrysset

Hälsoarmband: Åsa Crusenborg
Apple-TV: Elisabeth Bjärelid
Köksmaskin: Pirkko Hanhjoki
Lottpaket: Lena Olsson

 

—————————————————————————————————————

Vinnare Kluriga Kryss 2-2014

Kamera: Kari Mette Karlsson
Hasse & tage-DVD: Barbro Apelqvist
Symaskin: Git Magnusson
Lottpaket: Birgitta Nystedt

 

—————————————————————————————————————

Vinnare Stora Vinterkrysset

Lottpaket: Sara Skokic
Lyxbox: Martyn Passmore
Ipad air: Kerstin Eklöf
Kamera: Boo Klingstedt

———

Nu finns Kryssa lätt på Facebook!